Twój typ otyłości

Twój typ otyłości

WHR (Waist to Hip Ratio) - czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder jest stosowany do określenia rodzaju otyłości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.

cm
cm
TYP OTYŁOŚCI
Typ otyłości - JABŁKO

Charakterystyka

Szczupłe nogi, duży biust /u kobiet/ i tłuszcz zgromadzony na brzuchu, ramionach i plecach to oznaka tego typu sylwetki.

Za otyłość brzuszną może odpowiadać złe funkcjonowanie hormonów nadnerczy, np. nadmiar kortyzolu.

Sporo nadprogramowych kilogramów u ,,jabłek” wynika z nagromadzonych w tkankach płynów.

Otyłość brzuszna podnosi ryzyko chorób krążenia i może skutkować problemami z ciśnieniem.

Menu

Na cenzurowanym są tłuste sery i czerwone mięso, przetworzone wędliny i masło. Lepiej też odstawić sól, która zatrzymuje wodę w tkankach. Podwyższającą ciśnienie kawę warto zamienić na zieloną herbatę. Ponieważ trawienie mięsa obciąża nerki, chudy drób oraz ryby dobrze jest jeść kilka razy w tygodniu.

Aby jednak dostarczyć sobie pełnowartościowego białka, warto jeść chude sery, jogurty i rośliny strączkowe. Jako przekąski warto wybierać wodniste owoce, np. melony, arbuz czy porzeczki. Zawierają dużo wody, więc zmniejszają obrzęki. Można je zastępować ziołowymi herbatkami z pokrzywy i mniszka lekarskiego.

Ćwiczenia

Dobry jest jogging, bo pozwala szybko spalić tłuszcz i wzmacnia serce.

Można zacząć od szybkiego marszu i stopniowo każdego dnia dodawać coraz dłuższe przebieżki. Podobnie działa aerobik.

Typ otyłości - GRUSZKA

Charakterystyka

Osoby o tym typie sylwetki mają węższe ramiona niż biodra. Właśnie poniżej talii skupiają się u nich nadprogramowe kilogramy. Za tę typowo kobiecą budowę ciała odpowiadają hormony produkowane przez jajniki, głównie estrogen. Jego nadmiar powoduje tworzenie się w okolicach pośladków i na udach zapasów tłuszczu, który organizm gromadzi na wypadek ciąży. Naukowcy dowiedli, że ten typ tkanki tłuszczowej nie zagraża sercu. Jednak jego duża ilość w tych miejscach sprzyja produkcji coraz większej ilości estrogenów. Mechanizm tycia sam się więc napędza. Organizm ,,gruszki” najgorzej radzi sobie z przetworzeniem na energię ostrych potraw pełnych olejów, masła i margaryny, np. zawiesistych sosów albo kremowych deserów. Żle toleruje tez mleko i jego przetwory, szczególnie tłuste żółte i topione sery. Takie osoby po posiłku czują się bardzo zmęczone i osłabione.

Menu

Doprawiane śmietaną i masłem dania , podroby i wieprzowinę ,,gruszki” powinny zamienić na łatwo przyswajalne białka zwierzęce pochodzące z morskich ryb i drobiu. Warto też, by ograniczyły ostre przyprawy w połączeniu z tłuszczem, np. chipsy, oraz dania kuchni meksykańskiej.

Sycącym zestawem obiadowym może być dla nich ryba lub indyk z dodatkiem węglowodanów złożonych np. z kaszy lub ciemnego ryżu oraz dużej ilości warzyw.

Lepiej, by wybierały ciemne pieczywo zamiast białego. Bogate w wapń sery można zastąpić innymi produktami zawierającymi ten pierwiastek, tak ważny dla kobiecych kości i serca. Sporo wapnia znajdziemy w fasoli, soi, pietruszce, kapuście czy brokułach. Między posiłkami warto pić, aby pomóc wątrobie oczyszczać organizm z toksyn i złogów.

Ćwiczenia

Modelowanie sylwetki powinno polegać u ,,gruszek” na spaleniu tłuszczu z ud i pośladków oraz wzmocnieniu ramion.

Dlatego najlepsze będzie połączenie joggingu, jazda na rowerze albo szybkiego marszu z treningiem na siłowni.

Można też ćwiczyć jogę lub pilates, które pomagają rzeźbić ramiona.

Potrzebujesz informacji zadzwoń do nas...

InfoLinia Herbalife 801 000 886

Sklep internetowy Shoper.pl